وسایل جواهردوزی

آشنایی با وسایل جواهردوزی :

تا به حال به این فکر کرده این که وسایل جواهردوزی چه چیزهایی میباشند ؟ نگران نباشید ما در این مقاله پرکاربردترین متریال ها را برای شما میگوییم تا دیگه هیچ ابهامی برایتان باقی نماند . 

هنر زیبای جواهردوزی که قدمت طولانی در تاریخ دارد و از همان زمان مورد استقبال انسان ها بوده که با سنگ ها و نگین های قیمتی روی لباس های خود شکوه و جلال خود رابه رخ بکشند  . کسانی که از ثروت بیشتری برخوردار بودند از سنگ ها و تزیینات قیمتی تر و کسانی که وضع مالی متوسط و ضعیف تری داشتند از سنگ ها ، نگین ها و فلزات ارزان تر برای تزیین خود و لباسشان استفاده میکرده اند . 

جواهردوزی در حقیقت هنر زینت دادن به لباس و پوشاک میباشد که از متریال های قیمتی ، نیمه  قیمتی و یا ارزان استفاده میشود  ،  به در کنار هم قرار دادن انواع سنگ ، نگین ، منجوق ، ملیله و … بر روی پارچه جواهردوزی میگویند . به صورت کلی در جواهردوزی هنرهایی از قبیل منجوق دوزی ، مزوارید دوزی ، سرمه دوزی ، پولک دوزی و حتی گلدوزی دخیل هستند که با ترکیب این هنرهای دستی زیبا جواهردوزی شکل گرفته  . با آشنایی وسایل های جواهردوزی آن را بیشتر درک کنید .

آموزش-جواهردوزی-جامع

در زمان حال از متریال های بسیار مختلفی برای جواهردوزی استفاده میشود که در ادامه مطلب به آن میپرازیم . البته این را هم باید گفت که با توجه به طرحی که شما مایل به جواهردوزی آن هستید متریال ها متفاوت هستند مثلا ممکن است در یک کار شما اصلا از پولک استفاده نکنید اما در یک کار دیگر تمام کار با پولک جواهردوزی شود ، پس در این مقاله تصمیم داریم متریال های اصلی و پر کاربرد را برای شما بگوییم . 

آشنایی با وسایل جواهردوزی

 

متریال های مورد نیاز جواهردوزی : 

آشنایی با وسایل های جواهردوزی :

 1. کارگاه : 

کارگاه یکی از مهمترین وسایل جواهردوزی میباشد که باعث محکم نگه داشتن پارچه و یا نمدی میشود که قصد دارید روی آن جواهردوزی را انجام دهید . کارگاه ها در جنس ها و سایزهای مختلفی در بازار میباشند . 

مانند : کارگاه های چوبی ، کارگاه های پلاستیکی ، کارگاه های گیره ای و کارگاه های ژله ای 

کارگاه چوبی

کارگاه چوبی

 

کارگاه ژله ای 

کارگاه ژله ای

کارگاه گیره ای یا کارگاه انبری

کارگاه-گیره ای -انبری

کارگاه پلاستیکی 

کارگاه پلاستیکی

 

 

2. زمینه جواهردوزی : جایی که بر روی آن جواهردوزی انجام میشود ، این زمینه میتواند پارچه ، لباس، نمد و یا تور باشد .

 • جواهردوزی مستقیم بر روی پارچه : تمامی متریال های مورد نظر به صورت مستقیم  بر اساس طرح دلخواه ما روی پارچه و یا لباس طبق روش های جواهردوزی دوخته میشوند .

جواهردوزی روی لباس

 

 

مناسبترین نمد برای جواهردوزی ، نمد 2 میل میباشد که از نظر ضخامت و استحکام برای این کار مناسب است 

طرح و الگو مورد نیاز بر روی نمد کشیده شده و با متریال های مناسب جواهردوزی روی آن صورت میگیرد که ان مرحله کار در دوره های جواهردوزی  آریانا  کاملا آموزش داده شده است . که اکثرا این روش برای ساخت سنجاق سینه و اپلیکه مورد استفاده قرار میگیرد . ( برای یادگیری جواهردوزی اینجا را کلیک کنید )

نمد-مناسب-جواهردوزی

آموزش جواهردوزی آسان

 

نمدی که روی آن جواهردوزی انحام میشود را هم میتوان داخل کارگاه قرار داد و هم میتوان بدون کارگاه روی آن کار کرد . اگر ضحامت و آهار نمد کافی باشد به گونه ای که موقع جواهردوزی شکل و فرم خود را از دست ندهد میتوان بدون کارگاه از آن استفاده کرد

آموزش-آسان -جواهردوزی

 

اگر بخواهیم طرح نسبتا بزرگ و پر کاری را جواهردوزی کنیم که روی لباس ، کیف ، کفش و …قرار داده شود و یا بال حشرات و گل های سه بعدی از قبیل گل های توری و گل های پولکی را درست کنیم ، بهترین کار این است که ابتدا روی تور ( تور ژپون ، حریر ، تور لانه زنبوری و … ) این کار انجام شود و طی مراحل بعدی بر روی لباس یا سطح نهایی منتاژ شود . مانند لباس های مجلسی که ابتدا روی تور کار دست را انجام داده و در نهایت بر روی لباس کوک زده میشود که به آن پنل نیز میگویند . 

آموزش-ساخت-بال-حشرات

جواهردوزی-پنل-

 

( جهت آشنایی بیشتر با وسایل های جواهردوزی ادامه مقاله را مطالعه کنید )

 

3. نخ و سوزن مناسب جواهردوزی :

قاعدتا بدون نخ و سوزن کار جواهردوزی اصلا قابل اجرا نخواهد بود مگر در مواردی که بخواهیم تمام کار با چسپ چسپانده شود.

 • سوزن : سوزن مناسب برای جواهردوزی و کارهای منجوق بافی سوزن شماره 11 الی 13 میباشد که از سوراخ همه نوع متریال به راحتی عبور میکند . اگر سر سوزن شما کند باشد در حین کار ممکن است شما را از کار خسته کند و یا باعث خرابی در کار شما شود . پی در انتخاب سوزن خود دقت کافی را داشته باشید . ( برای یادگیری جواهردوزی اینجا را کلیک کنید )

سوزن-جواهردوزیسوزن-مناسب-جواهردوزی

4-نخ : نخی که در جواهردوزی مورد استفاده قرار میگیرد باید کاملا مستحکم و قوی باشد تا به مرور زمان پوسیده نشود که از نخ های ابریشم و تایلونی میتوان برای این کار نام برد . ( ترجیجا برای اپلیکه و پنل ها از نخ ابریشم و استفاده شود.)

 

 • نخ نایلونی : نخ های نایلونی هم در مارک ها و کیفیت های مختلف در بازار موجود میباشند . از این نخ برای دوخت متریال ها استفاده میشود . 

نخ-نایلونی-جواهردوزی

نخ-جواهردوزی-نایلونی

 

 • نخ ابریشم : نخ های ابریشمی در مارک ها و رنگ های مختلفی در بازار موجود میباشند که شما میتوانید با توجه به سلیقه و کار خودتان نخ مناسب را خریداری کنید. از نخ ابریشم برای برای ترکیب هنر گلدوزی در کار هم میتوانید استفاده کنید . 

نخ-ابریشم-جواهردوزی

 

 

 • نخ کوبلن :

جدا از نخ های ابریشم میتوان از نخ کوبلن هم برای گلدوزی در جواهردوزی استفاده کرد . نخ های کوبلن از تنیده شدن 6 رشته باریک تر به هم ساخته شده اند که این 6 رشته یک نخ بلند و نسبتا ضحیمی را به ما میدهد . نخ های کوبلن معمولا بین 15 تا 20 متر هستند . برای استفاده از نخ کوبلن در جواهردوزی باید از سوزن گلدوزی استفاده کنیم چون از سوزن جواهردوزی رد نمیشوند ، مگر اینکه 6 رشته را از هم باز کرده و از یک یا دو رشته آن در کار استفاده کنیم که بسیار کار ما را ظریف و زیباتر میسازد . 

بریم چند نمونه نخ کوبلن را با هم ببینیم . 

نخ کوبلن در جواهردوزی

 • نخ های کوبلن تنیده شده در بوبین :برای جلوگیری از به هم پیچیدن نخ های کوبلن و خراب شدنشان آنها را دور یک ابزار چوبی ،  پلاستیکی و یا مقوایی تخت میپیچند که  به آن بوبین میگویند . بوبین ها در دو سر خود شکافی دارند که هر دو سر نخ در درز آن محکم میشود . یکی از بهترین مزیت این بوبین ها این است که شما میتوانید نام و کد نخ را روی آن بنویسید . 
 • شما میتوانید با یک تکه مقوا خودتان برای نخ هایتان بوبین های ساده درست کنید اما در بازار با طرح و جنس های مختلفی میتوانید آنها را بیابید .  

تنوع رنگ و کیفیت نخ های کوبلن بسیار زیاد است و بجز جواهردوزی در هنر های زیاد دیگری هم قابل استفاده میباشند .

 

نخ دمسه در جواهردوزی

نخ دمسه

 

 • نخ عمامه : برای  گلدوزی از نخ عمامه هم میتوان استفاده کرد . نخ های عمامه از جنس و ضخامت مختلفی تشکیل شده اند که شما با توجه به سلیقه خود میتوانید نخ مورد نظر خود را تهیه کنید  . نمونه هایی از نخ عمامه را در عکس میبینید 

نخ عمامه

 

5. متریال های دوختنی برای جواهردوزی :

 • منجوق :یکی از پرکاربرترین متریال جواهردوزی منجوق میباشد که در سایز ، رنگ و مارک های مختلفی در بازار میتوان پیدا کرد .منجوق های چینی ارزانترین و میوکی گرانترین آنها برای فعلا در بازار میباشند . 

منجوق

 

منجوق

منجوق

 • پولک

پولک ها متریال هایی هستند صاف ( تخت ) و یا مقعر که در سایز ها و رنگ های مختلفی در بازار موجود میباشند .

پولک ها در شکل های : صاف ( تخت ) ، کاسه ای ، سکه ای ، صدفی و … هستند که پر کاربردترین آنها پولک تخت سایز 4 میباشد . پولک ها به کار شما جلوه ای به خصوص و براق خواهد داد که بسیار چشگیر و زیبا خواهد بود و در طرح ها و جواهردوزی های مختلفی مورد استفاده قرار میگیرند که در دوره های مجازی آریانا میتوانید به راحتی نحوه کار کردن با آنها را بیاموزید

 

پولک سکه ای 

پولک تخت سکه ای جواهردوزی

پولک تخت 

پولک تخت

پولک کاسه ای 

پولک کاسه ای

 

 • ملیله و ملیله شکسته :برعکس منجوق ها متریال های نسبتا کشیده ای هستند که در رنگ و سایز و کیفیت های مختلفی در بازار موجود میباشند . ملیله شکسته حدودا نصف ملیله سالم میباشد به همین دلیل به آن ملیله شکسته میگویند . 

ملیله شکسته 

ملیله شکسته

ملیله

ملیله در جواهردوزی

 

ملیله ها در سایر های مختلفی در بازا موجود میباشند 

 

سایر ملیله ها

 

ملیله پیچ 

ملیله پیچ در جواهردوزی

 

( آشنایی با وسایل های جواهردوزی تا اینجا به اتمام نرسیده . ادامه رو حتما بخون با بیشتر با متریال ها آشنا بشی )

 

 • کریستال های دوختنی : کریستال ها مهره های دوختنی هستند که در اشکال و سایز های مختلفی میتوان آنها را دید . 

  سایزبندی کریستال ها بر اساس قطر داخلی آنها میباشد : سایز 1 ریزترین آنها و بزرگترین سایزی که میتوان در بازار پیدا کرد سایز 10 میباشد . 

  کریستال ها در اشکال مختلفی هستند : کریستال تراش ، کریستال مخروطی ( لوزی ) ، کریستال اشک و … 

 

کریستال تراش

کریستال تراش

 

کریستال مخروطی ( لوزی )

کریستال مخروطی

کریستال اشک 

کریستال اشک

انواع کریستال ها در یک قاب 

کریستال جواهردوزی

 

 • نگین های دوختنی : یکی از وسایل های جواهردوزی نگین ها. یا سنگ های دوختنی میباشد ، سنگ هایی میباشند که دارای 2 سوراخ در دو طرف خود هستند که از طریق همان سوراخ بر روی کار کوک زده و محکم میشوند و نگین ها هم مانند باقی متریال ها در سایز و رنگ و اشکال مختلفی در بازار موجود میباشند .

نگین دوختنی بدون پایه 

نگین های دوختنی

نگین دوختنی بدون پایه

نگین دوختنی بدون پایه

 

 • نگین های پایه دار : نگین هایی هستند که برعکس نگین های دوختنی از خود هیچ سوراخ و محل دوختی ندارند اما برای وصل انها بر روی سطح مورد نظر باید آنها را بر روی پایه های فلزی که اندازه خود نگین میباشند ( گاهی به صورت مجزا و گاهی همراه خود نگین فروخته میشوند ) قرار داد و بعد از طریق پایه بر روی پارچه ، نمد و یا تور محکم کرد . ( برای یادگیری اصولی جواهردوزی بر روی این نوشته کلیک کنید ) 

 

نگین های پایه دار

 

نگین دوختنی پایه دار

 

نگین های پایه دار

 • نگین و مروارید متری ها :

زنجیره ای از نگین ها و مروارید های ریزی که در داخل قابهای فلزی قرار گرفته اند و به وسیله پین های ریزی به هم متصل شده که در رنگ ها و سایز های مختلفی در بازار موجود میباشند . نگین متری ها را در سایز های 6 ، 8 ، 10 ، 12 میتوان در بازار ها پیدا کرد . 

 

نگین متری

 

 • سرمه ها :

سرمه ها یکی از زیباترین متریال های جواهردوزی میباشد که در شکل های مختلفی هستند .

از انواع سرمه ها میتوان به سرمه بلرسان ، سرمه صاف ، سرمه پیچ و سرمه تراش نام برد . 

این سرمه ها در بازار اکثرا به رنگ های طلایی و نقره ای هستند اما در رنگ های مختلف دیگه ای هم میشه پیداشون کرد . در عکس های ادامه توضیحات میتوانید ساختار هر نوع سرمه را ببینید . ( برای یادگیری دوخت سرمه ها در کارهای جواهردوزی میتوانید در دوره های مجازی آریانا شرکت کنید . )

سرمه صاف : 

ساختار این نوع سرمه بسیار بسیار ظریف و نرم میباشد و در حین کار با آن باید بسیار محتاط باشید تا فرم خود را از دست ندهد . 
سرمه صاف

سرمه تراش :

این نوع سرمه نسبت به سرمه صاف نسبتا مقاوم تر میباشد اما بدنه آن همانند سرمه صاف یکدست و نرم نیست ، همان طور که در تصویر مشاهده میکنید شیارهای آن عمیق تر و بافت زمخت تری دارد .

یک رنگ دیگه از سرمه تراش ، این نوع سرمه ها در رنگ های متنوعی در بازار عرضه میگردند . 

سرمه تراش طلایی

سرمه پیچ :

این سرمه ها نسبت به سرمه تراش بافت نرم تری دارند و بدنه آنها به زمختی سرمه تراش نیست 

با توجه به تصویر تاب یکدست روی بدنه سرمه را میبینید که ب حالت پیچشی سر تا سر آن را گرفته است

سرمه پیچ

سرمه بلرسان : 

یکی از پرکاربرد ترین سرمه ها در ساخت سنجاق سینه ها و حشرات فاخر میباشد که ساختار آن نسبت به همه سرمه ها سفت تر و مقاوم تر میباشد . در نگاه اول شباهت زیادی به سرمه صاف دارد ولی با دقت بیشتر متوجه تفاوت ها میشویم . سرمه بلرسان از ساختار فنری و مستحکم تری ساخته شده که با کشیدن و باز کردن بین شیارهای آن میتوان آن را در کارهای مختلفی از جواهردوزی استفاده کرد . طبق تصویر میبینید که بافت این نوع سرمه با باقی سرمه ها متفاوت است .

سرمه بلرسان

این سرمه را میتوان در رنگ های مختلفی دید ولی فعلا در بازار رنگ طلایی ، نقره ای و مشکی آن در دسترس تر میباشد . 

سرمه بلرسان مشکی

 • زنجیر ساچمه ای ( زنجیر ناخونگیر ) :

تقریبا همه ما با زنجیر ناخونگیر آشناییت داریم . توپک های بسیار ریز فلزی که پشت سر هم قرار گرفته اند و یک زنجیر فلزی بلند را تشکیل میدهند . 

 

زنجیر ناخونگیر

 

6. چسپ های جواهردوزی

 • چسپ نگین : چسپ ها هم مثل بقیه موارد یکی از متریال های مورد نیاز در جواهردوزی میباشد .مناسبترین چسپ برای جواهردوزی چسپ های نگین و سنگ میباشند که در بازار ها میتوان بنام های مختلفی پیداشون کرد. این نوع چسپ ها بعد از خشک شدن بی رنگ شده و اثری از خود بجا نمیگذارند . پرطرفدارترین و در دسترس ترین چسپ ، چسپ   b7000  میباشد که در تیوپ های  بزرگ ، کوچک و متوسط هستند . از دیگر چسپ های نگین میتوان  E6000 ، F6000 ، T8000  نام برد . اگر شما هم چسپ مناسب برای جواهردوزی سراغ دارید حتما در قسمت نظرات برامون بنویسید .

چسپ نگین با سر سوزنی 

چسپ مناسب جواهردوزی

چسپ ها در یک نگاه 

 

چسپ برای جواهردوزی

 • چسپ حرارتی ( تفنگی ) : چسپ حرارتی هم در هنر جواهردوزی بسیار پرکاربرد است مثلا در زمان منتاژ کارها مناسبترین چسپ ، چسپ حرارتی است چون هم مستحکم میباشد و هم زود خشک میشود .

 

 

7. چرم مصنوعی و چرم اشبالت : 

زمانی که کار جواهردوزی ما به اتمام رسید میتوانیم برای تمیزکاری ( کاور کردن پشت کار ) و وصل سنجاق پیکسل از چرم مصنوعی و یا  چرم اشبالت  استفاده کنیم ، گاهی از خود نمد هم میتوان برای پشت کارمان استفاده کنیم . اکثرا چرم برای سنجاق سینه ها کاربرد دارد. بین چرم مضنوعی و چرم اشبالت تفاوتی که وجود این است که چرم اشبالت قسمت براق و صاف رویی چیم مصنوعی را ندارد ، برای همین سطحی پرزدار و یا محملی مانند دارد .

چرم مصنوعی

چرم مصنوعی در جواهردوزی

رنگبندی چرم های مصنوعی

رنگبندی چرم

چرم اشبالت 

اشبالت

 

8.قیچی: 

برای برش نمد و چرم در جواهردوزی باید از یک قیچی تیز و مناسب استفاده کنیم در غیر این صورت حاشیه کارمان زیاد تمیز نخواهد بود . 

بری چیدن نخ ها و برش نقاط ظریف در کارها میتوان از نخ چین استفاده کرد . نخ چین با داشتن سر تیز خود به ما این قابلیت را میدهد تا به ریزترین نقاط در زمان برش دسترسی پیدا کنیم و برش مناسب را اینجاد کنیم . 

قیچی جواهردوزی

نخ چین 

نخچین

 

9. سنجاق پیکسل :

مسلما اگر تصمیم به داشتن یه سنجاق سینه دارید این کار بدون داشتن سنحاق پیکسل امکان پذیر نخواهد بود . 

سنجاق پسکیل ها در سایز ها و شکل های مختلفی هستند که با توجه به سایز و مدل سنجاق سینه خود میتوان اندازه مناسب را برای کار خود انتخاب کنیم . 

 

سنجاق پیکسل برای جواهردوزی

سایزبندی - سنجاف پیکسل

بعضی از سنجاق پیکسل ها سری دارند که قابلیت چرخشی و محکم شدن دارند که جنس شان نیز به مراتب بهتر از سنجاق پیکسل معمولی میباشد اما هر جایی نمیتوان آن را پیدا کرد .

سنجاق پیکسل جنس خوب

 

سنجاق لبنانی 

 

سنجاق لبنانی

سنجاق پیکسل لبنانی

 

آشنایی با وسایل جواهردوزی تا این جا بود ولی تمام نشده اگر بخواهیم هر کدام از این متریال ها را به صورت کامل توضیح دهیم باید خیلی خیلی خیلی بیشتر براتون بنویسیم اما سعی کردم کامل و به صورت خلاصه و خیلی مفید این متریال ها را برای شما معرفی کنم .هرچند در مراحل جواهردوزی و یادگیری این هنر زیبا میتوانی خیلی بهتر و بیشتر با وسایل جواهردوزی آشنا شوید . برای یادگیری این هنر زیبا میتوانید در دوره های مجازی جواهردوزی ما شرکت کنید . در این دوره ها ما سعی کردیم بهترین و با کیفیت ترین  آموزش را برایتان قرار دهیم . هیچ نیازی به داشتن پیش زمینه برای شروع این دوره نمیباشد زیرا که از صفر تا صد را ما با شما کار میکنیم . 

نظرات و سوالات خود را درمورد این مقاله میتوانید در قسمت پایین برایمان بنویسید . منتظر نظرات شما هستم . 

موفق و پیروز باشید . 

 

 

 

ممنونم از اینکه این مطلب را تا انتها مطالعه کردید امیدوارم برایتان مفید واقع شده باشه .

3 دیدگاه برای “آشنایی با وسایل جواهردوزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *